Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

76χρονη τρέχει ημιμαραθώνιο σε χρόνο ρεκόρ 1:45:56!!!

Μας αρέσει να ασχολούμαστε με τα ρεκόρ των μεγάλων ηλικιών, κυρίως γιατί είναι η απόδειξη πως ο αθλητισμός, η προσπάθεια και οι στόχοι δεν έχουν ηλικία. Αυτή τη φορά μας εξέπληξε η 76χρονη Αμερικανίδα Libby James που τερμάτισε Ημιμαραθώνιο σε 1:45:56.

Αυτό έγινε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στον Ημιμαραθώνιο της "Walt Disney World" (ναι πρόκειται για τον μαγικό κόσμο της γνωστής παραγωγής καρτούν), μια διοργάνωση που φέτος γιόρτασε τα 20 της χρόνια και στην οποία

συμμετείχαν συνολικά 67.000 δρομείς σε ολα τα αγωνίσματα (5, 10χλμ ημιμαραθώνιος, μαραθώνιος). Σε αυτό τον αγώνα λοιπόν η κυρία James συνέτριψε το προηγούμενο ρεκόρ της ηλικιακής κατηγορίας 75-79 ετών που ήταν 1:55:19 και είχε από το 2009 η Ginette Benard.
Στον αγώνα επίσης έγινε και ρεκόρ διαδρομής από τον νικητή που ήταν ο Mike Morgan με 1:05:26. Πρώτη γυναίκα ήταν η Melissa Johnson-White σε 1:14:56. στον Μαραθώνιο νικητής αναδείχθηκε ο Βραζιλιάνος Adriano Bastos για 8η φορά στην καριέρα του με χρόνο 2:21:16. Πρώτη γυναίκα ήταν η Renee High με 2:48:30.

Πηγή: runningnews.gr